بهترين تهيه غذا ميرداماد
تهيه غذاي شركت ها

خدمات مجالس كترينگ كيبو 

آنچه از كترينگ در بين مردم بيش‌تر شناخته شده است، ارائه خدمات غذايي و آشپزي مجالس مختلف است. البته اين مجالس شامل عروسي، تولد، مهماني‌ها، همايش‌ها، سمينارها و جشنواره‌ها مي‌شود كه بيش‌تر از همه تشريفات در عروسي‌ها روي بورس است. اين روزها كار خدمات مجالس تخصصي‌تر شده  است و براي برگزاري جشن فارغ‌التحصيلي، مراسم ترحيم و جشن‌هاي مناسبتي هم فعاليت مي‌كنند. خدمات برگزاري عروسي شامل فضاي عروسي مثل باغ يا تالار، گل‌آرايي، شمع‌آرايي، ديزاين باغ، معرفي سالن زيبايي براي عروس، معرفي گروه عكاسي و فيلمبرداري و از همه مهم‌تر تهيه غذاي مجلس عروسي است. از آنجايي كه جشن عروسي از مهم‌ترين جشن‌هاي زندگي هرشخصي است، برگزاري آن مهم است. مهم‌ترين نكات در تهيه غذا براي عروسي، داغ بودن غذا، كيفيت مواد اوليه غذا، ميزان غذا و ظاهر آن است.

كترينگ كيبو

كترينگ هاي رژيمي چه تفاوتي با ديگر كترينگ ها دارند ؟

به طور كلي كترينگ هاي مختلف مثل هواپيمايي، قطار، هتل و بيمارستان ها، بر اساس نياز هاي كاربران شان، تنوع غذاي شان را تعيين مي كنند. بر همين اساس، كترينگ هاي غذاي رژيمي، پايه و اساس انتخاب غذا و مواد اوليه براي تهيه و سرو غذاهايشان، بر اساس خوراكي هاي رژيمي با ميزان چربي و قند كم انتخاب مي شوند. براي مثال، غذا هاي گياهي، سبزي ها و سالاد ها، گوشت سفيد كبابي، حبوبات بدون چربي هاي اشباع شده، از موارد اصلي منوي غذاي رژيمي هستند. تعداد كترينگ هاي غذاي رژيمي، در مقايسه با ديگر كترينگ ها در سطح شهر كمتر است؛ ولي اين دسته ، طرفداران خاص خودشان را دارد. گفتني است كه كترينگ هاي غذاي رژيمي در بعضي موارد، مي توانند غذاي مورد نياز بيمارستان ها و باشگاه هاي ورزشي را هم تامين كنند.

تهيه غذا مجالس 

 
به طور كلي كترينگ يك واژه انگليسي است كه به معني تهيه غذا و عرضه انواع غذا و نوشيدني براي مكان هاي خاص است. بدين معنا كه غذا و نوشيدني ها در محلي مشخص درست شده و سپس براي مكان هاي مختلفي سرو مي شوند. از انواع كترينگ هاي غذا مي توان به كترينگ هواپيمايي، كترينگ بيمارستاني، كترينگ قطار، كترينگ هتل، كترينگ رستوراني و حتي كترينگ غذاي رژيمي اشاره كرد. هر كدام از كترينگ ها، با توجه به نياز كاربران، شرايط خاص خودشان را دارند؛ بدين معنا كه با توجه به مكان مورد نظر براي سرو غذا و نوشيدني، مواد اوليه، دورچين و نوع نوشيدني ها انتخاب مي شوند. 

در تهيه غذا از شركت ها و سازمان ها بايد به نكاتي توجه كرد. قدم نخست براي انجام اين كار پيدا كردن مكان مناسب براي تهيه غذا مي باشد. امروزه تهيه غذاي مناسب براي كاركنان شركت ها، به يكي از مشكلات بزرگ تبديل شده است زيرا مراكز تهيه غذا بعد از مدتي كيفيت غذاي خود را به شدت كاهش مي دهند. براي تهيه غذاي مناسب و همچنين خريد از بهترين آشپزخانه ها مقاله زير را مطالعه نماييد. 

كترينگ

مزاياي غذاي كترينگ 

بخش آشپزخانه كترينگ كه در آن غذاهاي همه وعده هاي غذايي بسته به نياز مجموعه هدف تهيه مي شود، با تجهيزات آشپزخانه صنعتي براي توليد غذا و نوشيدني بصورت عمده فعال است.همچنين در آشپزخانه هاي صنعتي همه محصولات و مواد اوليه آشپزي با استانداردهاي صنعت غذا چك مي شوند كه بخشي از فرآيند آشپزي صنعتي به حساب مي آيد.

روابط عمومي به بياني ساده و كلي برقراري ارتباط هدفمند به موقع، موثر ودوسويه ميان درون و برون از يك مجموعه تعريف مي شود.خوراكيهاي درون پروازي در همين راستا، مجموعه اي بشمار مي رود كه روابط عمومي هرخط هوايي بايد درچهارچوب فعاليت هاي بازار افزايي خود به آن توجه نشان داده وبه بهره برداري از امكانات بالقوه بسيار گسترده اي بپردازد. در همين زمينه روابط عمومي فوق تخصصي حوزه خوراكيهاي درون پروازي قادر است ايفاگر نقش موثري نه تنها در عرصه دادوستد اقتصادي بلكه در حوزه ارتباطات فرهنگي ميان كشورها دارد.

استفاده از خوراكيهاي بومي هركشور در منوي پذيرايي (بعنوان مثال در مورد ايران غذاهاي سنتي نظير چلوكباب، چلو خوشت هاي مختلف، شربت هاي تهيه شده از عرقيجات گياهي، شيريني هاي محلي از نوع سوهان قم، باقلواو قطاب يزد، كلمپه و كماچ كرمان، گز اصفهان و …) و اطلاع رساني محلي در مورد آنها مي تواند ابزار موثري براي شناساندن فرهنگ اصيل به يكديگر بشمار آيد.
در اكثر كترينگ ها بويژه در كترينگ جردن توليدات غذايي بصورت وكيوم و در ظروف يكبار مصرف آماده و تهيه مي شوند

توصيه هاي سرآشپز كترينگ كيبو براي آشپزي

بهترين آشپز دنيا هم كه باشيد، وقتي اسم ميهمان و ميهماني شام بيايد، دست و پايتان را براي آشپزي مجالس گم مي‌كنيد و استرس مي‌گيريد كه حالا چه كار كنم ...و چطوري غذا درست كنم كه باب ميل ميهمان‌ها باشد و چه جوري هنر آشپزي‌ام را به رخ همه بكشم؟!

حتماً شما هم «نيكول كيدمن» هنرپيشه معروف هاليوود را مي‌شناسيد و شايد فكر كنيد او آنقدر شهرت دارد و مشغول است كه اصلاً وقتي براي آشپزي ندارد اما بهتر است بدانيد اين‌طور نيست!

خانم كيدمن دوست دارد تا حد امكان خودش آشپزي كند و غذاهاي خانگي را به غذاهاي محل كار يا رستوران و يا حتي كترينگ شركتي ترجيح مي‌دهد. او هر وقت بي كار مي‌شود، سري به سايت‌هاي آشپزي مي‌زند تا با جديدترين و سالم‌ترين روش‌هاي پخت آشنا شود.

تهيه غذا جردن  هم قصد دارد  در اين مقاله، چند روش ساده اما كاربردي را براي خوش‌طعم كردن غذاها به شما آموزش بدهد.

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳ آذر ۱۳۹۸ ] [ ۱۱:۲۷:۱۹ ] [ احمد خليلي ] [ نظرات (0) ]

طرز تهيه كباب كوبيده 

براي درست كردن كباب كوبيده به سبك كترينگ كيبو بايد به يك سري از نكات طلايي اما ساده توجه كنيد تا بتوانيد كباب كوبيده دلخواه و دلچسپ خود را مهيا كنيد ضمنا اگر مي خواهيد كه كباب شما به بهترين نحو و مانند كباب هاي رستوران ها شود بهتر است از اين نكات ساده غفلت نكنيد.

براي تهيه كباب كوبيده بايد از گوشت چرخ كرده گوسفندي يا مخلوط گوساله استفاده كنيد و براي اينكه كباب كوبيده ترد و خوشمزه شود بايد از گوشت چربي دار استفاده كنيم .گوشتي كه چربي اش كم باشد هنگام ماسا دادن خودش را ول ميكند.

براي درست كردن كباب كوبيده خانگي حرفه‌اي اما با كيفيت خوب كترينگ ابتدا گوشت چرخ‌كرده را در يك ظرف بزرگ و گود بريزيد و كمي نمك به آن اضافه كنيد. گوشت و نمك را خوب ورز بدهيد. در همين مرحله مي‌توانيد فلفل سياه و زعفران را هم اضافه كنيد تا بوي زهم گوشت از بين برود. گوشت را در يخچال بگذاريد كمي به گوشت استراحت بدهيد تا به اصطلاح بيات شود. حالا پيازها را رنده كنيد. يك نكته مهم اين است كه بعد از رنده كرده پيازها، آن‌ها را با دست فشار بدهيد و آب پياز را بگيريد، مي‌توانيد براي گرفتن آب پياز، پيازهاي رنده شده را در پارچه تنظيف بريزيد و با فشار دادن، آب پياز را بگيريد. گرفتن آب پياز سبب مي‌شود تا كباب كوبيده روي سيخ وا نرود و توي آتش نريزد. پيازها را به گوشت اضافه كنيد و حسابي وزر بدهيد. هر چه گوشت و پياز را بيشتر ورز بدهيد كباب كوبيده شما خوشمزه‌تر مي‌شود. بعد از اين‌كه ورز دادن گوشت انجام شد بهتر است به مدت دو تا سه ساعت روي گوشت يك كيسه پلاستيكي بكشيد  و به مدت ۲ تا سه ساعت آن را در يخچال بگذاريد.

كباب كوبيده

 نكات طلايي كباب كوبيده خانگي 

 

بعد از گذشت ۲ تا سه ساعت گوشت را از يخچال بيرون بياوريد. اين مقدار گوشت براي ۶ نفر است پس گوشت را به ۱۲ قسمت مساوي  تقسيم كنيد. هر قسمت را دوباره كمي در دست ورز بدهيد و به آن شكل يك بيضي بدهيد.

دست‌تان را با كمي آب مرطوب كنيد و آن مقدار از گوشت را كه براي هر سيخ كباب تقسيم‌بندي كرده‌ايد برداريد و روي سيخ پهن كنيد.

بعد از اين‌كه گوشت را روي سيخ پهن كرديد با دو انگشت اشاره و شصت   به آرامي روي گوشت فشارهاي كوچك بياوريد تا پستي و بلندي‌هاي گوشت صاف شود و حالت انگشتان‌تان روي گوشت به صورت يكي در ميان فرو رفته باقي بماند.

سر و ته گوشت را روي سيخ كمي بيشتر فشار دهيد، تا موقع كشيدن كباب از روي سيخ به راحتي از آن جدا شود.

كباب‌ها را ابتدا روي حرارت خيلي تند آتش كباب‌پز قرار دهيد و وقتي كه گوشت كباب خودش را گرفت و كمي جمع شد، شعله را ملايم كنيد.

كباب ترش 

كباب ترش از غذاهاي مخصوص آشپزخانه كيبو و لذيذ شمال ايران است كه طرفداران زيادي در تمام مناطق كشور دارد در اين مطلب قصد داريم تمام مراحل از صفر تا صد تهيه و پخت چلوكباب ترش را آموزش دهيم .

سرآشپز كترينگ كيبو تمام  نكات طلايي تهيه و روش مزه دار كردن كباب ترش را در اين مطلب ارائه مي كند تا همراه با سر آشپز كيبو گام به گام مراحل را انجام دهيد و ياد بگيريدبراي تهيه غذاي مجالس و مهماني هاي خود به راحتي كباب ترش درجه يك آماه نماييد …

كباب ترش

طرز تهيه كباب ترش 

ابتدا گوشت را به قطعات متوسط خرد كرده و با پياز رنده شده و نمك و فلفل در يخچال بگذاريد تا حدود يكي دو ساعت بماند.

سپس گردو، رب انار و چوچاق را مخلوط كرده و به گوشت اضافه ميكنيم و مجددا در يخچال ميگذاريم تا چند ساعت ديگر بماند تا طعم مواد كاملا به خرد گوشت برود و به سيخ ميكشيم

بايد روي حرارت خيلي ملايم بگذاريم تا بپزد،تا هم كاملا مغز پخت شود و هم مواد روي كبابمان نسوزد.

طرز تهيه جوجه ماسالا

در اين رسپي سرآشپز آشپزخانه كيبو طرز تهيه جوجه ماسالا را آموزش ميدهد.

جوجه ماسالا يكي از غذاهاي پرطرفدار منو غذا كيبو مي باشد براي تمام كساني كه رژيم غذايي دارند و جزء غذاهاي سازماني كيبو به عنوان يك كترينگ شركتي  نيز علاوه بر سفارشات روزانه قرار دارد كه در اين مطلب مراحل تهيه و آماده كردن جوجه ماسالا را به صورت كامل ارائه مي كنيم كه مرغي فوق‌العاده خوش طعم و عالي است كه طي دو مرحله پخته مي‌شود. در مرحله اول داخل فر قرار مي‌گيرد و حالت كبابي و نيم‌پز پيدا مي‌كند. در مرحله بعدي مرغ داخل يك سس پر مايه از پوره گوجه، خامه و ادويه‌هاي مختلف ريخته و اين بار به طور كامل پخته مي‌شود. البته با همين روش مي‌توانيد مرغ كاري هم تهيه كنيد. فقط كافي است به جاي گرام ماسالا از پودر كاري استفاده كنيد.

اگر دوست داشته باشيد مي‌توانيد به جاي سينه از ران مرغ هم استفاده كنيد. در ضمن مي‌توانيد چيكن ماسالا را قبل از زمان سرو تهيه و در يخچال نگهداري كنيد. در موقع سرو كافي است مرغ را همراه با سس آن گرم كنيد و همراه با پلو يا با نان نوش جان كنيد.

جوجه ماسالا

طرز تهيه جوجه كباب

 1. در اولين مرحله از طرز تهيه جوجه كباب، ابتدا مرغ هاي خرد شده را آبكشي نموده و صبر مي كنيم تا كاملا خشك شده و آب مرغ گرفته شود.
 2. پياز را به صورت درشت خرد كرده، در ظرفي مناسب مي ريزيم.
 3. قطعات مرغ خشك شده را به پياز اضافه كرده و  روغن يا ماست را نيز با آن ها تركيب مي كنيم.
 4.  زعفران دم كرده، آبليمو و نمك و فلفل سياه را نيز به مخلوط گوشت اضافه كنيد و خوب مواد را هم زنيد تا همه با هم مخلوط شوند و مرغ ها به خوبي به مواد آغشته شوند.
 5. ظرف حاوي مرغ را با نايلون يا سلفون بپوشانيد و به مدت حداقل 5 ساعت داخل يخچال قرار دهيد. توجه شود هرچه بيشتر مخلوط مرغ در يخچال بماند، بيشتر مزه دار مي شود بنابراين تا 8 ساعت نيز مي توانيد اين مخلوط را در يخچال نگهداري كنيد.
 6. در مرحله ششم از طرز تهيه جوجه كباب، پس از استراحت گوشت، سيخ ها را آماده كرده و تكه هاي مرغ را به صورتي كه از هم فاصله نداشته باشند،به سيخ بكشيد.
 7. كره را به همراه مقداري 2قاشق غذا خوري آبليمو تازه و نمك و فلفل به روش بن ماري حرارت داده تا آب شده و باهم تركيب شوند.
 8. بعد از آماده كردن منقل و آتش، جوجه هاي به سيخ كشيده شده را روي منقل قرار داده و بعد از مدت كمي كه كباب ها را اين طرف و آن طرف كرديد، به وسيله قلم مو مخلوط كره را به سطح جوجه كباب ها بزنيد و مجددا آن ها را روي منقل گذاشته تا كبابي شوند.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ] [ ۱۱:۰۳:۵۱ ] [ احمد خليلي ] [ نظرات (0) ]

آشپزخانه صنعتي 

آشپزخانه صنعتي با توجه به كار بردن كلمه صنعتي تفاوت بسياري با آشپزخانه خانگي ما خواهد داشت .در يك آشپزخانه صنعتي به ميزان زيادي غذا آماده سازي و طبخ خواهد شد كه اين خود نشان دهنده حساسيت و وقت در ميزان بالاي سرويس دهي مي باشد. زيرا در يك آشپزخانه معمولي ما براي افراد يك خانواده غذا تهيه خواهيم كرد اما در يك آشپزخانه صنعتي كه محل سرويس دهي به هتل و رستوران و فست فود و… مي باشد

تعيين كننده اصلي كيفيت خدمات و غذاهاي كترينگ شركتي و همچنين  تهيه غذاي مجالس ميزان رضايت مشتريان شما از آنها، نيروي انساني و افراد فعال در كترينگ ميباشد. تفاوت هاي بسيار زيادي بين آشپز يك كترينگ با آشپز يك رستوران وجود دارد چراكه با توجه به حجم غذاي توليد شده در كترينگ، آشپزي كه استخدام مي كنيد بايد حتماً آموزش هاي لازم در خصوص آشپزي صنعتي را ديده و تجربه كار در يك آشپزخانه صنعتي را داشته باشد.

طراحي آشپزخانه صنعتي 

 در ابتداي طراحي يك آشپزخانه صنعتي بايد براي تجهيز ادوات طبخ غذا از ابتدا شروع كرد تجهيزات آماده سازي ، تجهيزات پخت ، سيستم هاي برودتي ، ماشين آلات پخت و دستگاه هاي جانبي كه تمامي اين ماشين آلات براي شروع يك سيتم يكپارچه كه منجر به ارتقا كيفيت شود الزامي مي باشد و با در نظر گرفتن معيار هاي انتخاب درست تجهيزات ميتواند اين كيفيت را روز به روز ارتقا بخشيد. آشپزخانه در يك منزل هميشه قلب خانه بوده است و در يك رستوران و هتل و تالار و… هم همين نقش را ايفا ميكند به همين دليل براي تنظيم بودن اين قلب بايد به تمامي نكات آسايش آن فكر كرد. در يك آشپزخانه صنعتي به تمامي موارد بايد توجه نمود:

آماده سازي محلي براي طبخ و پخت غذا

 • اجزاي يك آشپزخانه صنعتي
 • بهداشت رستوران
 • نحوه چيدمان
 • خط توليد آشپزخانه صنعتي
 • طراحي آشپزخانه صنعتي
 • مقدمات راه اندازي

طراحي و تاسيس يك تهيه غذا هم مانند هر كار ديگري نياز به علاقه و اشتياق واقعي دارد. 

ناهار و عصرانه. اگر از تهيه ساندويچ، پيتزا، تارت، سالاد و غذاهاي ديگري كه عموماً در طول روز سرو مي‌شوند لذت مي‌بريد،‌ مي‌توانيد كترينگ خود را بيشتر بر روي وعده هاي زمان ناهار متمركز كنيد. مي‌توانيد غذاي ادارات و سازمان ها‌، جشن ها و مراسم برگزار شده در طول روز، غذاي مدارس و … را تأمين كنيد.

پذيرايي مراسم عروسي و مناسبت هاي خاص. كيترينگ هاي مخصوص مراسم عروسي معمولاً منوي مفصلي از اشتها آورها و فينگرفود در كنار غذاهاي اصلي و دسر‌ها ارائه مي‌كنند.

دسر. اگر به پخت كيك و كلوچه علاقه داريد، مي‌توانيد كترينگ تهيه دسر داشته باشيد. اين انتخاب باعث محدود شدن تعداد مشتريان مي‌شود ولي در عوض وسايل آشپزخانه صنعتي و تجهيزات آشپزخانه صنعتي و لوازم اوليه كمتري لازم خواهيد داشت.

 تفاوت كترينگ با تهيه غذا


درواقع معني كترينگ همان تهيه غذاست و هردو يك كار را انجام مي‌دهند. هردوي آن‌ها غذا و نوشيدني تهيه مي‌كنند و به نوعي شامل بعضي از رستوران‌ها مي‌شوند اما كترينگ در اصطلاح بيش‌تر مربوط به تهيه غذايي است كه براي يك رويداد اجتماعي است و در ميزان بيش‌تري پخته مي‌شود. مهم‌ترين تفاوت كترينگ با رستوران در تهيه غذا اين است كه كترينگ بيش‌تر غذاهاي مسافران هوايي و زميني، بيمارستان‌ها و مجالس را تامين مي‌كند. بنابراين اگر بخواهيم انواع كترينگ را دسته‌بندي كنيم، بايد از كترينگ مسافرتي (هوايي و ريلي)، بيمارستاني، مجلسي و كترينگ غذاهاي رژيمي صحبت كنيم.

انواع كترينگ

 • كترينگ كلاسيك

در اصل به كترينگ رستوران هايي گفته مي شود كه غذاهاي سنتي، رسمي و در بعضي موارد غذا هاي محلي منطقه را تهيه و سرو مي كنند. براي مثال در ايران، كترينگ هاي رستوران هايي كه غذاي هايي مثل انواع چلوكباب (كباب كوبيده ، جوجه كباب ) چلو خورش ها( خورش قورمه سبزي ، قيمه نثار)، خوراك ها و انواع غذا هاي سنتي ايراني مانند لوبيا پلو با گوشت چرخ كرده ، آلبالو پلو ،  عدس پلو ، كلم پلو ، شيرين پلو و ...را سرو مي كنند، كترينگ كلاسيك گفته مي شود. در واقع غذاي ايراني، كترينگ كلاسيك در ايران است. كترينگ كلاسيك مرسوم ترين نوع كترينگ در شهر است كه تعداد آن ها در مقايسه با ديگر كترينگ ها، به ميزان چشمگيري بيشتر است. بعد از كترينگ كلاسيك،  غذاي فست فودي هم توانسته اند جايي براي خود دست و پا كنند. به طوري كه امروزه تعداد قابل توجهي كترينگ در سطح شهر وجود دارند كه غذاهايي مثل برگر، مرغ سوخاري، انواع پيتزا، پاستا به همراه سيب زميني سرخ كرده تهيه و سرو مي كنند. گفتني است نسل جوان، عموما استفاده از كترينگ هاي فست فودي را به كترينگ هاي كلاسيك ترجيح مي دهند. به خاطر داشته باشيد كه از نظر ارزش غذايي، كترينگ هاي كلاسيك، در مقايسه با فست فودي ها، در شرايط بهتري قرار  دارند.

 • كترينگ هاي هوايي

كترينگ هاي غذاي هوايي، شرايط متفاوت تري در مقايسه با كترينگ هاي زميني دارند. اصولا غذاي كترينگ هاي هوايي به صورت نيمه آماده، كنسروي و يا سبك است. چرا كه در هواپيما به هنگام پرواز، براي متعادل ماندن شرايط گوارشي مسافران، بهتر است از غذا هاي سبك استفاده شود. همچنين به دليل نداشتن شرايط گرم كردن غذا براي تمام مسافران، غذا ها اصولا به شكل كنسرو يا غذاي سبك و سرد عرضه مي شوند. 

 • كترينگ‌هاي ريلي

از سوي ديگر در كترينگ هاي زميني، به دليل داشتن امكانات بيشتر و شرايط مناسب تر، تنوع غذايي بسيار زياد تر بوده و همچنين غذا ها به صورت داغ و تازه به كاربران عرضه مي شود. در كترينگ هاي زميني، انواع كباب ها، خورش ها و حتي غذا هاي سنتي به همراه انواع نوشيدني هاي گرم و سرد تهيه و سرو مي شوند. كترينگ ريلي يا قطاري هم در همين دسته مي‌گنجد.

 • كترينگ بيمارستاني

در كترينگ هاي بيمارستاني، شرايط كمي متفاوت است و تهيه كردن غذا ها با محدوديت هاي خاصي مواجه است؛ چرا كه بيماران بستري شده در بيمارستان ها، با توجه به نوع بيماري شان، بايد رژيم غذايي خاصي را رعايت كنند؛ در نتيجه نوع غذايي كه در كترينگ هاي بيمارستاني تهيه مي شود، بايد با عموم رژيم هاي غذايي بيماران سازگار باشد. اصولان غذاي كترينگ هاي بيمارستان ها، غذاي بدون روغن و چربي است كه داراي ويتامين ها و املاح مورد نياز بدن هستند و همچنين هضم آن ها هم براي دستگاه گوارشي آسان است.

 

 • خدمات يا تشريفات مجالس

آنچه از كترينگ در بين مردم بيش‌تر شناخته شده است، ارائه خدمات غذايي به مجالس مختلف است. البته اين مجالس شامل عروسي، تولد، مهماني‌ها، همايش‌ها، سمينارها و جشنواره‌ها مي‌شود كه بيش‌تر از همه تشريفات در عروسي‌ها روي بورس است. اين روزها كار خدمات مجالس تخصصي‌تر شده  است و براي برگزاري جشن فارغ‌التحصيلي، مراسم ترحيم و جشن‌هاي مناسبتي هم فعاليت مي‌كنند. خدمات برگزاري عروسي شامل فضاي عروسي مثل باغ يا تالار، گل‌آرايي، شمع‌آرايي، ديزاين باغ، معرفي سالن زيبايي براي عروس، معرفي گروه عكاسي و فيلمبرداري و از همه مهم‌تر تهيه غذاي مجلس عروسي است. از آنجايي كه جشن عروسي از مهم‌ترين جشن‌هاي زندگي هرشخصي است، برگزاري آن مهم است. مهم‌ترين نكات در تهيه غذا براي عروسي، داغ بودن غذا، كيفيت مواد اوليه غذا، ميزان غذا و ظاهر آن است.

كترينگ كيبو

كترينگ هاي رژيمي چه تفاوتي با ديگر كترينگ ها دارند ؟

به طور كلي كترينگ هاي مختلف مثل هواپيمايي، قطار، هتل و بيمارستان ها، بر اساس نياز هاي كاربران شان، تنوع غذاي شان را تعيين مي كنند. بر همين اساس، كترينگ هاي غذاي رژيمي، پايه و اساس انتخاب غذا و مواد اوليه براي تهيه و سرو غذاهايشان، بر اساس خوراكي هاي رژيمي با ميزان چربي و قند كم انتخاب مي شوند. براي مثال، غذا هاي گياهي، سبزي ها و سالاد ها، گوشت سفيد كبابي، حبوبات بدون چربي هاي اشباع شده، از موارد اصلي منوي غذاي رژيمي هستند. تعداد كترينگ هاي غذاي رژيمي، در مقايسه با ديگر كترينگ ها در سطح شهر كمتر است؛ ولي اين دسته ، طرفداران خاص خودشان را دارد. گفتني است كه كترينگ هاي غذاي رژيمي در بعضي موارد، مي توانند غذاي مورد نياز بيمارستان ها و باشگاه هاي ورزشي را هم تامين كنند.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۲۴:۵۱ ] [ احمد خليلي ] [ نظرات (0) ]

راه حل هاي فوري براي آشپزي

شايد يك آشپز حرفه اي نباشيم اما به راحتي ميتوان با استفاده از برخي ترفندهاي مهم آشپزي را براي خودمان لذت بخش و آسان كرد.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونيم؛ كارهاي عادي هست كه هميشه طوري انجام مي دهيم كه بار اول آموخته ايم و هيچ وقت به اين فكر نمي كنيم كه همين كارها را با استفاده از خلاقيتمان مي توانيم چقدر ساده تر انجام دهيم. درست مانند هر چيز ديگري. كافيست به انجام كارها از زاويه اي ديگر نگاه كنيم.

امروز مي خواهم در آشپزخانه صنعتي كيبو ترفندهاي آشپزي را به شما آموزش دهم كه با انجامشان مي توانيد زندگي را براي خود ساده تر كنيد.

چگونه سوپي كه شور شده را نجات دهيم؟


راه هاي زيادي براي انجام اين كار وجود دارد، براي مثال مي توانيد يك توري به همراه مقدار كمي غلات را داخل قابلمه سوپ قرار دهيد و بجوشانيدش. توري نمك اضافي را به خود جذب مي كند. مي توانيد يك حبه قند را با قاشق غذا خوري داخل سوپ فرو ببريد. وقتي قند شروع به ذوب شدن كرد قاشق را برداريد و همين فرآيند را با حبه قندي ديگر تكرار كنيد.

 چگونه گوشت را نرم كنيم؟


اگر مي خواهيد استيكي نرم و فوق العاده درست كنيد قبل از پخت گوشت را در سس مايونز بخيسانيد تا نرم شود.

رسپي غذا هاي كيبو

بلال


باقي مانده بلال آب پز را مي توانيد در سالاد مورد استفاده قرار دهيد. تنها كافيست با يك چاقو تيز ذرت ها را از رويش جدا كنيد.

 چگونه طعم قوي يك غذا را حفظ كنيم؟


قبل از سرو يك غذاي گرم بشقاب را گرم كنيد و قبل از سرو يك غذاي سرد آن را خنك كنيد. با همين ترفند كوچك مي توانيد به حفظ طعم قوي و تازگي غذا كمك كنيد.

چگونه به سادگي زرده تخم مرغ را جدا كنيم؟


به جاي استفاده از وسائل مختلف براي بيرون كشيدن زرده تخم مرغ مي توانيد با يك بطري پلاستيكي ساده اين كار را بكنيد. كافيست ورودي بطري را روي زرده نگه داريد و با كمي فشار به اطراف بطري و سپس رها كردن زرده را از روي سفيده به داخل بطري بكشيد.

 شير و پوره سيب زميني


بهتر است شير سرد به پوره سيب زميني اضافه نكنيد. اين كار باعث مي شود پوره خاكستري رنگ شود. اگر شير را بجوشانيد و همانطور داغ به پوره اضافه اش كنيد بهتر است.

حبه هاي يخ خوش طعم


مي توانيد با اضافه كردن ليمو، پرتقال، توت و برگ نعناع به حبه هاي يخ آنها را خوش طعم كنيد. اضافه كردن اين حبه هاي يخ به نوشيدني ها هم ظاهري زيبا ايجاد مي كند و هم طعم اضافه مي كند.

 

اگر نان در حال بيات شدن بود


به غير از ساندويچ راه هاي زيادي براي غذا درست كردن با نان وجود دارد كه ما در تهيه غذا ونك بهتون آموزش ميديم. يكي از آنها نان پنيري است كه غذايي فوق العاده خوشمزه را مي توانيد به اين روش درست كنيد.

نگهداري از سبزيجات


براي نگهداري طولاني تر از سبزيجات براي مثال كرفس و بروكلي آنها را در فويل بپيچيد.

 تازه كردن غذاهاي پخته شده


براي اينكه به پيتزاي سرد طعم و بويي تازه بدهيد، مي توانيد به جاي مايكروفر در يك ماهي تابه گرمش كنيد.

چگونه برش با چاقو را ساده تر كنيم؟


براي اينكه مطمئن شويد چاقو هنگام بريدن از دستتان ليز نمي خورد، چند كش پلاستيكي را در چند نقطه دسته پاقو بپيچيد.

 جايگزين مايونز


يك ترفند عالي از زبان كترينگ بلوار ميرداماد :

اگر مايونزتان تمام شده بود اما در يخچال خامه ترش داشتيد مي توانيد با كمك آن به سادگي يك سس شبيه به مايونز درست كنيد: تنها كافيست خامه ترش را با زرده تخم مرغ آب پز شده تركيب كنيد و يك قاشق سس خردل نيز به آن اضافه كنيد.

طرز تهيه غذاها در كيبو

اگر پياز خرد شده پلاسيد


پياز خرد شده را اگر داخل يك ظرف نمك زده شده قرار دهيد تازه مي ماند. حتي مي توانيد به آن كمي روغن گياهي بزنيد و داخل يك ظرف دربسته نگهداري اش كنيد.

 از بين بردن بوي ظروف


اگر ظرف هايتان بوي ماهي يا پياز را در خود نگه داشته اند، آنها را با آب و سركه بشوييد بويشان از بين مي رود.

قهوه در جذوه ( نوعي قهوه جوش براي درست كردن قهوه ترك )


براي اينكه خرده هاي قهوه در انتهاي جذوه بمانند يك قاشق چاي خوري آب سرد به آن اضافه كنيد و نيم دقيقه صبر كنيد. سپس قهوه را داخل فنجان بريزيد.

 نان را تازه نگه داريد


اگر يك قطعه سيب داخل جاي نگه داري نان ها قرار دهيد آنها را تازه تر نگه مي دارد.

سيب زميني ترد

خب ما در آشپزخانه تهيه غذا جردن سيب زميني هاي تردي داريم روش درست كردن اين سيب زميني ها به صورت زير است:
سيب زميني سرخ كرده را اگر ابتدا با دستمال كاغذي خشك كنيد و يا مدتي داخل مايكروفر قرار دهيد و سپس سرخ كنيد خوش طعم و ترد مي شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۱۵:۱۵ ] [ احمد خليلي ] [ نظرات (1) ]

طرز تهيه پنج نوع سس براي سالاد

سالاد يكي از اجزاي اصلي برنامه غذايي شماست؟ چرا سالادهاي خودتان را خوشمزه تر ميل نميكنيد؟ما در آشپزخانه صنعتي كيبو آموزش پنج نوع سس سالاد رو آموزش ميدهيم.

 • سُس عسل و خردل

تندي خردل اين سُس را به چاشني بسيار مناسب براي سبزيجات تلخ‌تر مثل انواع كاسني و انديو تبديل مي‌‌كند. همچنين مي‌توانيد آن را همراه سبزيجات كرانچي مثل رازيانه و نان گندم كامل استفاده كنيد.

سس_سالاد_كيبو

مواد لازم:

 • ۱ حبه سير، له‌شده
 • ۱ قاشق غذاخوري سركه سفيد
 • ۱ و نيم قاشق مرباخوري خردل
 • ۱/۲ قاشق مرباخوري عسل
 • ۱/۸ قاشق چايخوري نمك
 • پودر فلفل تازه، به ميزان لازم
 • ۱/۳ ليوان روغن‌زيتون

دستور تهيه

سير، سركه، خردل، عسل، نمك و فلفل را در كاسه‌اي كوچك با هم مخلوط كنيد. روغن زيتون را به تدريج به آن افزوده و هم بزنيد.

 • سُس سير خامه‌اي

اين سُس خامه‌اي از باترميلك و مايونز كم‌چرب تهيه مي‌شود كه مي‌توانيد از آن روي سيب‌زميني، پاستا يا سالاد استفاده كنيد.

مواد لازم:

 

 • ۱/۲ ليوان باترميلك
 • ۱/۲ ليوان مايونز كم‌چرب
 • ۱ و نيم قاشق غذاخوري آب ليموترش تازه
 • ۲ قاشق غذاخوري پنير پارمسان، رنده‌شده
 • ۲ قاشق مرباخوري سُس سويا كم‌سديم
 • ۱ حبه سير، له‌شده
 • ۱/۸ قاشق مرباخوري نمك
 • پودر فلفل تازه، به ميزان لازم

دستور تهيه

خب حالا نوبت طرز تهيه اين سس خوشمزست كه سر آشپز كترينگ ونك عاشقشه:

براي آماده كردن نصف ليوان باترميلك، نصف قاشق غذاخوري آب ليموترش تازه يا سركه سفيد را به نصف ليوان شير كم‌چرب اضافه كنيد، هم بزنيد و بگذاريد ۵ دقيقه بماند. سپس باترميلك آماده، مايونز، آب ليموترش، پارمسان، سُس سويا، سير، نمك و فلفل را در مخلوط‌كن بريزيد تا كاملاً با هم تركيب شوند.

روي سُس را بپوشانيد و بگذاريد دو روز بماند، سپس مصرف كنيد.

طرز تهيه سس سالاد كيبو

 • سُس سبزيجات خامه‌اي

اين سُس رژيمي و خامه اي را مي‌توانيد همراه با سالاد فصل يا سالاد سيب‌زميني مصرف كنيد. مي‌توانيد به جاي سبزيجات خشك در دستور، از سبزيجات تازه خردشده هم استفاد كنيد.

مواد لازم:

 • ۱/۴ ليوان خامه ترش كم‌چرب
 • ۱/۲ ليوان مايونز كم‌چرب
 • ۱/۳ ليوان ماست ساده كم‌چرب
 • ۳ قاشق غذاخوري سركه سفيد
 • ۱ قاشق غذاخوري خردل
 • ۱ قاشق غذاخوري عسل
 • ۱ و نيم قاشق مرباخوري پياز يا پيازچه ريز خردشده
 • ۱ و ۱/۴ قاشق مرباخوري ترخون يا شويد خشك
 • ۱/۲ قاشق مرباخوري نمك
 • پودر فلفل سفيد، به ميزان لازم

دستور تهيه

براي آماده كردن خامه ترش، ۱/۸ ليوان باترميلك آماده كرده، سپس آن را با ۱/۸ ليوان خامه كم‌چرب مخلوط كنيد. بگذاريد به مدت يك تا دو روز در دماي اتاق بماند.

سپس مايونز، ماست، خامه ترش، سركه، خردل، عسل، پياز، ترخون (يا شويد) و نمك را در كاسه‌اي بريزيد و خوب مخلوط كنيد. به ميزان دلخواه به آن پودر فلفل سفيد اضافه كنيد.

روي سُس را بپوشانيد و بگذاريد تا ۵ روز بماند، قبل از مصرف حتماً آن را هم بزنيد.

 

 • سُس سركه‌اي سبزيحات

ما به شما در كترينگ گاندي توصيه ميكنيم كه اين سُس تازه همراه با مخلوط سبزيجات فوق‌العاده خواهد بود. همچنين مي‌توانيد سُس مناسبي براي سالاد پاستاي سرد باشد.

مواد لازم:

 • ۱/۴ ليوان روغن‌زيتون
 • ۱/۴ ليوان آب مرغ
 • ۱/۴ ليوان سركه قرمز
 • ۳ قاشق غذاخوري سبزيجات تازه، خردشده (مثل ريحان، ترخون، شويد، پونه يا مرزنجوش) يا ۱ قاشق غذاخوري مخلوط سبزيجات خشك
 • ۲ قاشق غذاخوري موسير، ريز خردشده
 • ۱/۴ قاشق مرباخوري نمك
 • ۱/۴ قاشق مرباخوري پودر فلفل تازه

دستور تهيه

روغن‌زيتون، آب مرغ، سركه، سبزيجات، موسير، نمك و فلفل را در پارچي بريزيد و در آن را سفت ببنديد. آن را تكان دهيد تا خوب مخلوط شود (يا مواد را در كاسه‌اي بريزيد و هم بزنيد).

روي آن را بپوشانيد و ۲ در در يخچال قرار دهيد.

 

 • سُس ليمو و گشنيز

با آب‌ پرتقال و گشنيز سُسي فوق‌العاده ترش و خوشمزه مي‌توانيد فراهم كنيد كه كترينگ ميدان عطار ميگه مطمئناً دوست خواهيد داشت با همه جور غذا آن را امتحان كنيد.

مواد لازم:

 • ۱ ليوان گشنيز تازه
 • ۱/۲ ليوان روغن‌زيتون
 • ۱/۴ ليوان آب ليموترش تازه
 • ۱/۴ ليوان آب پرتقال تازه
 • ۱/۸ قاشق مرباخوري نمك
 • ۱/۴ قاشوق مرباخوري پودر فلفل
 • پودر سير، در صورت دلخواه

دستور تهيه

گشنيزها را ريز خرد كنيد، سپس آن را به همراه روغن‌زيتون، آب ليموترش تازه، آب پرتقال، نمك و فلفل در مخلوط‌كن بريزيد تا مواد صاف و يكدست شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۳۶:۵۹ ] [ احمد خليلي ] [ نظرات (0) ]

دستور پخت انواع غذاهاي كترينگ كيبو

قورمه سبزي يكي از خورش هاي اصيل ايراني است كه طرفداران زيادي دارد غالبا در هر خانه اي بار گذاشته شود عطر و بوي وسوسه انگيز آن كل محل را در برمي گيرد. اما سوال اين است كه چرا گاهي عطر و طعم قورمه سبزي بهتر مي شود؟ در پاسخ بايد گفت كه علاوه بر روش پخت، نسبت سبزي قورمه سبزي نيز در خوشمزگي آن تاثير به سزايي دارد. قورمه سبزي يكي از خورش هاي سبز است كه يك پاي ثابت آن را سبزي هاي تره، جعفري، گشنيز، شنبليله و اسفناج تشكيل مي دهد و چاشني آن معمولا ليمو عماني درسته يا پودر شده است، ولي گاهي به آن آب نارنج، آب غوره يا رب انار هم اضافه مي كنند. نسبت سبزي قورمه سبزي در شهر هاي مختلف، فرق مي كند وكترينگ كيبو در اين مطلب قصد دارد نسبت سبزي قورمه سبزي در چند منطقه مختلف ايران را مرور كند:

 


نسبت سبزي قورمه سبزي در تهران


در تهران سبزي قورمه سبزي متشكل از تره و جعفري به نسبت برابر؛ به اضافه مقدار كمي شنبليله است.

 

 

تره 500 گرم
جعفري 500 گرم
شنبليله 100 گرم 

نسبت سبزي قورمه سبزي درفارس و خوزستان


سبزي قورمه سبزي در فارس و خوزستان تركيبي از تره، جعفري، گشنيز، شويد، اسفناج يا برگ چغندر (يا هر دو به يك اندازه)، شنبليله و سير سبز است. مقدار شويد، شنبليله و سير سبز حدود يك چهارم؛ و مقدار گشنيز و اسفناج يك دوم تره و جعفري است.

 

تره 400 گرم
جعفري 400 گرم
گشنيز 200 گرم
شويد 100 گرم
اسفناج يا برگ چغندر 200 گرم
شنبليله 100 گرم
سير سبز 100 گرم
 
 
 
 
 
 
نسبت سبزي قورمه سبزي در آذربايجان
سبزي قورمه سبزي در آذربايجان مركب از تره، جعفري، گشنيز به نسبت يك، يك چهارم و يك پنجم به ترتيب است. چند برگ اسفناج يا برگ چغندر و ترخون نيز بسته به فصل اضافه مي شود.
تره 1 كيلوگرم
جعفري 250 گرم
گشنيز 200 گرم
اسفناج يا برگ چغندر چند برگ
ترخون چند برگ

 

 

 

 

 

نسبت سبزي قورمه سبزي به سبك كترينگ كيبو

 

كترينگ

 


بهترين نسبت قورمه سبزي عبارت است از: تره، جعفري، گشنيز، اسفناج و شنبليله به نسبت يك و يك دوم و يك پنجم و يك دهم و يك دهم است.

 

تره 1 كيلوگرم
جعفري 500 گرم
گشنيز 200 گرم
شنبليله 100 گرم
اسفناج 100 گرم

 

 

 

 

 


طرز تهيه قورمه سبزي به سبك كترينگ ميرداماد

 

گوشت خرد شده با قلم 500 گرم
پياز بزرگ ريز خرد شده 1 عدد
سبزي ريز خرد شده 500 گرم
لوبيا چيتي يا قرمز خيس خورده 1/2 پيمانه
ليمو عماني 5-6 عدد
پودر شنبليله خشك 1 قاشق مرباخوري
نمك به ميزان لازم
روغن به ميزان لازم
زردچوبه و فلفل سياه به ميزان لازم

 

 

 

 

 

 

 


مواد ذكر شده براي تهيه خورش قرمه سبزي براي چهار تا شش نفر كافيست.

 

دستور تهيه قرمه سبزي كترينگ گاندي

 

 • ۳-۲ قاشق روغن در قابلمه روي حرارت ملايم داغ كنيد و پياز را در آن تفت دهيد تا سبك شود.
 • گوشت را به پياز اضافه كرده و ۱۲-۱۰ دقيقه تفت دهيد تا سرخ شود. سپس زردچوبه، فلفل، پودر شنبليله را اضافه كنيد و دو سه دقيقه تفت دهيد.
 • لوبيا را با ۶ پيمانه آب به قابلمه اضافه كنيد. وقتي محتويات قابلمه به جوش آمد حرارت را كم كرده و درب قابلمه را ببنديد.
 • اجازه دهيد گوشت و لوبيا حدود ۳ ساعت بپزند و در پايان ساعت دوم پخت، ليمو عماني و نمك را اضافه كنيد.
 • ۶-۵ قاشق روغن در تابه روي حرارت ملايم داغ كنيد و حدود ۲۵-۲۰ دقيقه سبزي قورمه سبزي را در آن تفت دهيد تا آب سبزي كشيده شود و روغن آن رنگ سبز بگيرد.
 • سبزي را در پايان ساعت اول پخت، روي گوشت بريزيد و زير و رو كنيد.
 • حرارت را كم كرده و درب قابلمه را نيمه باز بگذاريد. براي اينكه قورمه سبزي به روغن بنشيند در اواخر پخت چند تكه يخ به خورش اضافه كنيد.

قرمه سبزي را با برنج و سالاد شيرازي سرو كنيد.

 


چند نكته مهم براي پخت قرمه سبزي جا افتاده در كترينگ جردن :

 

 

 • در قديم از لوبيا چشم بلبلي در قورمه سبزي استفاده مي شد. از آنجا كه اين نوع لوبيا زودپزتر است، لوبيا را در پايان ساعت اول پخت اضافه كنيد يا جداگانه پخته و اضافه كنيد.
 • اضافه كردن آب قلم به قورمه سبزي طعم بي نظيري به آن مي دهد.
 • مقدار شنبليله بايد كمتر از باقي سبزي ها باشد، زيرا شنبليله باعث تلخ شدن خورش مي شود.
 • افزودن برگ كرفس خشك در بهتر شدن عطر و بوي قورمه سبزي تاثير به سزايي دارد.
 • ليمو عماني قورمه سبزي را معمولا از نوع سياه انتخاب مي كنند، تا با رنگ تيره خورش تناسب داشته باشد.
" اگر در شهري كه شما زندگي مي كنيد براي تهيه قرمه سبزي از نوع يا نسبت سبزي متفاوتي استفاده مي شود، آن را در بخش ارسال نظر با تهيه غذا كيبو در ميان بگذاريد. "

 

 

طرز تهيه كباب تابه اي به سبك كترينگ كيبو

كباب تابه اي يا كباب ديگي يكي از انواع كباب هاي ايراني است حالا تهيه غذا ونك دستور پخت كباب ديگي رو به شما آمزش ميدهد

 

 

مواد لازم براي۴ نفر

 

گوشت چرخ كرده ۴۰۰ گرم
پياز ۲ عدد
گوجه فرنگي ۴ عدد
رب گوجه فرنگي ۲ قاشق غذاخوري
زردچوبه به اندازه كافي
فلفل سياه به اندازه كافي
نمك به اندازه كافي
روغن مايع به اندازه كافي

 

 

 

 

 

 


مراحل آماده سازي كباب تابه ب سبك تهيه غذا كيبو

 

 • ابتدا يك كاسه جا دار انتخاب مي كنيم و گوشت چرخ كرده را داخل كاسه مي ريزيم. در مرحله بعد پياز را به صورت جداگانه در يك ظرف ديگر با رنده ريز رنده مي كنيم و پس از اينكه آبش را گرفتيم به گوشت چرخ كرده اضافه مي كنيم.

 

تهيه غذا

 

 • مواد را به خوبي ورز مي دهيم ، تا يكدست و منسجم شوند. مايه كباب را بايد مانند كباب كوبيده خوب ورز دهيم تا در پايان كباب بهتري داشته باشيم. يك تابه مناسب روي حرارت قرار مي دهيم و در حدي كه فقط چرب شود چند قطره روغن داخل تابه مي ريزيم.

 

 • مايه كباب را با دست درون تابه مي ريزيم و به صورت يكسان با فشار كف دست تخت مي كنيم. حرارت زير تابه بايد ملايم باشد. درب تابه را مي گذاريم و اجازه مي دهيم آب موجود در گوشت تبخير شود سپس مقداري روغن به تابه اضافه مي كنيم.

 

 • اجازه مي دهيم گوشت كمي خودش را بگيرد سپس آنرا به صورت طولي مانند كباب كوبيده برش مي زنيم. حرارت زير تابه را ملايم تر مي كنيم و به سراغ تهيه سس مي رويم. براي تهيه سس رب گوجه فرنگي و نصف ليوان آب را داخل يك تابه كوچك مي ريزيم.

 

 • سپس مقداري زردچوبه ، نمك و فلفل اضافه مي كنيم و اجازه مي دهيم مقداري از آب موجود در تابه تبخير شود و سس غلظت كافي را به دست بياورد. پس از اينكه سس آماده شد ، كباب ها را بر مي گردانيم تا سمت ديگر كباب ها هم سرخ شود.

 

 • سپس سس را روي كباب ها مي ريزيم. در اين مرحله گوجه فرنگي ها را از وسط نصف مي كنيم و درون تابه قرار مي دهيم تا با آماده شدن كباب ، گوجه فرنگي ها نيز هم كاملا نرم شوند. پس از اينكه كباب آماده شد آنرا به همراه نان يا برنج سرو مي كنيم.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ] [ ۰۱:۳۷:۴۱ ] [ احمد خليلي ] [ نظرات (0) ]

تشكل صنفي جهاني كيترينگ


امروزه تهيه كنندگان خوراك هاي كترينگ در تمام دنيا، در درون يك تشكل صنفي به نام IFCA ( كه برگرفته از عبارت International Flight Catering Association است) ، گرد هم آمده اند. اين انجمن در سال ۱۹۸۰ ميلادي در انگلستان تشكيل شده است و از سال ۲۰۰۵ ميلادي كيترينگ هاي قطاري و كيترينگ هاي كشتيراني نيز به آن ملحق شدند. در سال هاي اخيرتهيه كنندگان غذا براي سمينارها، اردوها وتورهاي گردشي و بازديد هاي علمي نيز به سيستم تهيه و توزيع غذاي كترينگي تمايل نشان داده اند و مورد استقبال نيز واقع شده است.

 

 

كيترينگ چيست؟

بخش آشپزخانه كيترينگ كه در آن غذاهاي همه وعده هاي غذايي بسته به نياز مجموعه هدف تهيه مي شود، با تجهيزات آشپزخانه صنعتي براي تهيه غذا و نوشيدني بصورت عمده فعال است.همچنين در آشپزخانه هاي صنعتي همه محصولات و مواد اوليه آشپزي با استانداردهاي صنعت غذا چك مي شوند كه بخشي از فرآيند آشپزي صنعتي به حساب مي آيد.

 

تهيه غذا

 

 

روابط عمومي به بياني ساده و كلي برقراري ارتباط هدفمند به موقع، موثر ودوسويه ميان درون و برون از يك مجموعه تعريف مي شود.خوراكيهاي درون پروازي در همين راستا، مجموعه اي بشمار مي رود كه روابط عمومي هرخط هوايي بايد درچهارچوب فعاليت هاي بازار افزايي خود به آن توجه نشان داده وبه بهره برداري از امكانات بالقوه بسيار گسترده اي بپردازد. در همين زمينه روابط عمومي فوق تخصصي حوزه خوراكيهاي درون پروازي قادر است ايفاگر نقش موثري نه تنها در عرصه دادوستد اقتصادي بلكه در حوزه ارتباطات فرهنگي ميان كشورها دارد.

 

در آشپزخانه كيبو استفاده از خوراكيهاي بومي در منوي پذيرايي (بعنوان مثال در مورد ايران غذاهاي سنتي نظير چلوكباب، چلو خوشت هاي مختلف، شربت هاي تهيه شده از عرقيجات گياهي و ) است و اطلاع رساني محلي در مورد آنها مي تواند ابزار موثري براي شناساندن فرهنگ اصيل به يكديگر بشمار آيد.

 

كنرينگ و آشپزي ايراني

آشپزي به معناي يك هنر ظريف، به معناي شيوه پخت و پزي كه فرانسويان آن را آشپزي عالي مي نامند، در بيشتر جوامع نخست در دربار پادشاهان و خانه هاي اشراف پرورانده شده و سپس در لايه هاي پايين تر جامعه گسترش يافته است. در عصر ما رستوران ها و هتل هاي بزرگ و گران جاي آن دربارها و خانه ها را گرفته اند؛ ولي گسترش آشپزي عالي در خانه هاي مردم عادي هميشه حدي دارد و تفاوت ميان آشپزي عالي و آشپزي عادي كمابيش سر جاي خود باقي مي ماند. اين تفاوت تنها در گراني و ارزاني يا زيادي و كمي مواد غذايي نيست، بلكه در شيوه پخت هم هست. ما در تهيه غذاي ونك همه ي غذاها را بر اساس شاخصه هايي همچون نوع مصرف، روش پخت وپز، گوناگوني مواد اوليه مورد استفاده يا منطقه اي كه آن غذا (پزا) رايج و شناخته شده است؛ تقسيم بندي ميكنيم. از مهم ترين غذاهاي ايراني مي توان به آبگوشت، قورمه سبزي و كباب هاي ايراني و ..اشاره كرد.

 

8 ريزه كاري مهم در آشپزي

براي اين كه سفيده تخم مرغ خوب پف كند، آن را كاملا از زرده جدا كنيد، بگذاريد براي مدتي در دماي اتاق بماند. سپس با همزن بزنيد.
آشپزي خوب و موفق ريزه كاري هاي زيادي دارد. تهيه غذا ونك در اين مطلب به بعضي از نكات مهم آشپزي اشاره مي كند:

 

 1. اگر مرغ، گوشت و ماهي را كه در حال سرخ شدن است قبل از پايان زمان سرخ برگردانيد، اين امر باعث از هم پاشيدن گوشت مي شود و آن قسمت گوشت ترد نخواهد شد.
 2. براي اين كه سبزيجات يا گوشت به خوبي سرخ شود، از قابلمه يا ماهيتابه با اندازه مناسب استفاده كنيد.
 3. اگر ماده غذايي مانند گوشت كه بايد روي شعله آرام پخته شود با حرارت بالا بپزد، سفت و خشك خواهد شد.
 4. براي حفظ تردي سالاد و سبزيجات مانند كاهو آن را كاملا خشك كنيد، سپس روغن يا سس را به آن اضافه كنيد.
 5. آشپزهاي ماهر، در زمينه نحوه افزودن نمك به مواد غذايي دقت زيادي مي كنند. به عنوان مثال، خواباندن گوشت مرغ در نمك و آب مركبات باعث مي شود گوشت مقدار كمي از مواد را به خود جذب كند و با دور ريختن آب، تمامي نمك و ادويه نيز دور ريخته مي شود و مرغ بي مزه مي شود. بنابراين كمي نمك به مواد اضافه كنيد و بقيه را پس از درآوردن آن از داخل مواد اضافه كنيد. اگر هم از خرده نان استفاده مي كنيد، ابتدا روي مرغ نمك بريزيد، سپس در خرده نان بغلتانيد.
 6. براي اين كه سفيده تخم مرغ خوب پف كند، آن را كاملا از زرده جدا كنيد، بگذاريد براي مدتي در دماي اتاق بماند. سپس با همزن بزنيد.
 7. براي افزودن كشمش، گيلاس، آلبالو و ... به كيك، آن را در كمي آرد كه براي تهيه كيك اندازه گيري كرده ايد، بغلتانيد سپس به مواد اضافه كنيد تا ته نشين نشود.
 8. براي كاهش ميزان اسيديته در سس هاي حاوي گوجه فرنگي كمي شكر به آن اضافه كنيد تا طعم آن خنثي شود.

كترينگ

 

راز هاي آشپزي سرآشپز كترينگ كيبو

 • رب انار + مرغ

پس از اينكه تكه هاي مرغ را با آب و كمي نمك پختيد، ۲ قاشق غذاخوري رب انار را با نصف ليوان پياز سرخ شده و يك قاشق چاي خوري زعفران دم كرده كمي تفت بدهيد و روي مرغ ها بريزيد. سپس اجازه دهيد تكه هاي مرغ طعم دار شده به مدت ۲ تا ۳ دقيقه روي حرارت بمانند تا آماده خوردن شوند.

 

 • قهوه + استيك

اگر قصد درست كردن استيك يا حتي گوشت تنوري داريد، مي توانيد از پودر قهوه نيم كوب براي طعم دادن به گوشت استفاده كنيد. تركيب پودر قهوه اسپرسو، نمك، فلفل قرمز، پودر فلفل دلمه اي، زيره سبز و چند دانه فلفل سياه بهترين تركيب براي طعم دار كردن گوشت هاي استيك و كبابي است.

 

 • مايونز + جوجه كباب

كترينگ كيبو با اضافه كردن يك قاشق غذاخوري سس مايونز به مواد جوجه كباب مي تواند هم طعم جوجه را دلپذيرتر كند و هم بافت آن را نرم تر، بنابراين اگر تصميم به پخت اين غذا داريد، كمي سس مايونز قبل از پخت تكه هاي گوشت به آن اضافه كنيد.

 

 • آب ليمو + ماكاروني

خيلي ها به آب در حال جوش ماكاروني، كمي نمك اضافه مي كنند. اين بار به جاي اين كار يك قاشق غذاخوري آب ليموي تازه را به آب ماكاروني اضافه كنيد و هنگام سرو ماكاروني هم كمي آويشن يا پودر ريحان خشك روي آن بريزيد. به اين ترتيب هم حجم سديم دريافتي را كاهش مي دهيد و هم طعم جديدي را در ماكاروني تجربه خواهيد كرد.

 

معمولاً بيشتر افراد طعم سبزي هاي بخارپز را دوست ندارند اما مي توانيد با افزودن كمي روغن كنجد و سركه بالزاميك به سبزي هاي بخارپز، طعمي مطلوب به آن ها بدهيد

 

 • آب سيب + كتلت

اگر مي خواهيد طعم كتلت شما با تمام كتلت هاي تمام دنيا متفاوت باشد، به جاي پياز رنده شده، از آب سيب غليظ در تهيه مواد اوليه آن كمك بگيريد. افزودن كمي نان خشك خردشده به مواد اوليه كتلت مي تواند شلي حاصل از افزودن آب سيب را نيز برطرف كند.

 

 • برنج + شامي

اگر مقداري از برنج مهماني شب گذشته تان باقي مانده است، اصلاً نگران نباشيد. شما مي توانيد يك ليوان برنج پخته را خوب بكوبيد و با كمي گوشت چرخ كرده و پياز رنده شده آن را مخلوط كنيد و پس از افزودن ادويه و سبزي هاي معطر، يك شامي بسيار خوشمزه سر ميز غذايتان بگذاريد.

 

 • پنير پيتزا + فيله سوخاري

معمولاً بچه ها علاقه فراواني به خوردن فيله سوخاري و مرغ كبابي دارند. شما مي توانيد براي بالا بردن كالري و بهبود طعم گوشت هاي سوخاري از كمي پنير پيتزاي رنده شده و آب ليموي تازه استفاده كنيد.

 

 • خامه + سوپ سفيد

اگر اضافه وزن نداريد، چربي خونتان بالا نيست يا مي خواهيد مهماني برگزار كنيد، حتماً به سوپ هاي سفيد خود كمي خامه هم بزنيد. افزودن خامه و جعفري تازه به سوپ هاي سفيد عطري دل پذير و طعمي به ياد ماندني به آن مي دهد.

 

كيترينگ

 

 • پنير صبحانه + ماكاروني

وقتي ماكاروني را پختيد و در ظرف مخصوص سرو آن ريختيد، كمي پنير صبحانه روي آن رنده كنيد. مطمئن باشيد با اين كار يك رشته ماكاروني هم ته ظرفتان باقي نخواهد ماند.

 

 • پنير خامه اي + تخم مرغ

۲ تخم مرغ خام را خوب هم بزنيد. سپس ۲ قاشق غذاخوري كره را با يك چهارم فنجان پنير خامه اي و كمي نمك مخلوط كنيد و اين مخلوط را روي حرارت ملايم بگذاريد. وقتي پنير و كره كاملاً آب شدند، تخم مرغ ها را به ظرفتان اضافه كنيد و پس از هم زدن تمام مواد با يكديگر، درِ ظرف را تا پف كردن و پختن كامل تخم مرغ ها ببنديد. بعد از حدود ۵ دقيقه يك املت فوق العاده خوش عطر و طعم خواهيد داشت. پيشنهاد آشپزخانه صنعتي كيبو ، افزودن كمي پودر آويشن به اين املت، خوشمزه ترين صبحانه عمرتان را براي شما فراهم خواهد كرد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ] [ ۱۱:۴۵:۱۹ ] [ احمد خليلي ] [ نظرات (0) ]

ترفندهاي ناب آشپزي

ترفندهاي اختصاصي كترينگ ميدان عطار

 

آشپزي خوب اسراري دارد كه لازم است اصول صحيح آن را بدانيد . سرآشپز ها اين نكته ها را رعايت مي كنند و به همين دليل آشپزي بي عيب و نقصي دارند به همين دليل سر آشپز تهيه غذا بلوار ميرداماد برخي از فوت و فن ها رو در اختيار شما قرار ميدهد.

 

اين 20 اصل صحيح آشپزي را بدانيد :

 

 • براي سرخ شدن سريع تر پيازها، نصف قاشق چايخوري نمك به روغن درون تابه اضافه كنيد. با اين كار پيازها سريع تر سرخ مي شوند و طعم بهتري پيدا خواهندكرد.
 • اگر كاهو تلخ است، مي توانيد آن را چند دقيقه اي (حدودا 15 دقيقه) داخل محلول آب سرد و نمك قرار دهيد.
 • اگر به غذا بيش از حد فلفل زده ايد و خيلي تند شده است، چند دقيقه قبل از برداشتن از روي حرارت، آب يك عدد ليمو ترش تازه را در آن بريزيد و خوب هم بزنيد.
 • اگر مي خواهيد رنگ و بوي ادويه هاي قرمزرنگ حفظ شود، آنها را در يخچال نگهداري كنيد.
 • براي گرفتن بوي كلم در غذا مي توانيد از تكه اي نان خشك يا يك قاشق سوپخوري آرد استفاده كنيد.
 • براي خوش طعم شدن ماهي سرخ شده، چند دقيقه اي آن را در شير نمك زده يا خامه تازه يا سيب زميني رنده شده بخوابانيد. براي گرفتن بوي ماهي نيز مي توانيد به روغن، قبل از قرار دادن آن روي حرارت، آبليمو اضافه كنيد.

آشپزخانه صنعتي

 

 • هنگام پختن حبوبات، داخل قابلمه چند قطره سركه يا آبليمو بريزيد تا هم ظرف سفيد بماند و هم طعم حبوبات بهتر شود.
 • براي جلوگيري از وا رفتن كوفته گوشت و برنج، در آب قدري آرد بريزيد و حرارت را بالا ببريد.
 • هميشه سيب را داخل نايلون پلاستيكي درباز در يخچال قرار دهيد. سيب گازي از خود متصاعد مي كند كه به بهتر رسيدن ساير ميوه ها و سبزي ها كمك خواهدكرد، بنابراين اگر ميوه نرسيده اي داريد، از سيب براي رسيدن سريع تر آن استفاده كنيد.
 • ميوه هاي قرمزرنگ را قبل از شستن حتما چند ساعت در يخچال قرار دهيد تا زمان بيشتري سالم بمانند و لهيده نشوند.
 • براي گرفتن بوي پياز قبل از خرد كردن آن در غذا، اجازه دهيد 5 دقيقه در آبجوش قل بزند. حتي مي توانيد پياز را برش بزنيد و چند ساعتي در آب، روغن يا آبليمو قرار دهيد.
 • براي نگهداري سبزي ها بعد از شستشو، آنها را در حوله كاغذي بگذاريد و بعد از گذاشتن در يك كيسه پلاستيكي، در يخچال قرار دهيد.
 • به جاي شكستن تخم مرغ با لبه ظرف، از سطحي صاف استفاده كنيد. به اين ترتيب هرگز پوسته تخم مرغ وارد غذا نمي شود.
 • اگر گوجه فرنگي اي خريده ايد كه هنوز كاملا قرمز و رسيده نيست، چند روزي آن را در آفتاب يا محيط گرم بگذاريد و بعد به يخچال منتقل كنيد.
 • براي شستن قارچ هرگز آن را در آب خيس نكنيد بلكه با كمك يك برس نرم قارچ را تميز و با دستمالي مرطوب پاك كنيد و بعد با آب (در حد يك آبكشي ساده) بشوييد.
 • براي اينكه برنج سفيد شود، مي توانيد چند قاشق غذاخوري ماست داخل ظرف برنج در حال جوش بريزيد.
 • هنگام سرخ كردن موادغذايي، حرارت را از 180 درجه سانتي گراد بالاتر نبريد. بعد از هر بار سرخ كردن، روغن درون ظرف را خالي و با دستمال آن را پاك كنيد و دوباره روغن بريزيد و موادغذايي را سرخ كنيد اما بعد از 8 بار حتما ظرف را بشوييد. موادغذايي سرخ شده را در اتمام كار روي حوله كاغذي بگذاريد تا روغنشان خوب گرفته شود.
 • اگر برنج بيش از حد جوش خورد، 3-2 قاشق غذاخوري آبليمو به آن اضافه كنيد تا وا نرود.
 • اگر مي خواهيد سيب زميني هنگام پختن ترك نخورد، قبل از پختن كمي كره يا روغن روي آن بماليد.
 • براي ترد شدن كلم قرمز، مقداري آب داخل ظرف بريزيد و روي اجاق بگذاريد و 2 قاشق غذاخوري سركه به آن اضافه كنيد. كلم ها را خرد كنيد و داخل آب جوش و سركه بريزيد. بعد از مدت كمي آنها را آبكش كنيد. اگر كلم خردشده را در ظرف فلزي بريزيد و چند دقيقه داخل فريزر قرار دهيد هم بسيار ترد خواهد شد.

كترينگ

 

طرز آبكش كردن برنج در كترينگ كيبو و فوت و فن آن

وقتي يك خانم خانه مي تواند ادعا كند يك كدبانو و آشپز واقعي است كه بتواند برنج را به اصطلاح خوب دربياورد. پختن پلويي با كيفيت خوب، پايه آشپزي ايراني است. پس اولين چيزي كه بهتر است در آشپزي ياد بگيريد، روش صحيح پخت برنج و دانستن تمام فوت و فن هاي پخت آن است.

 

10 مرحله تهيه پلوي آبكشي در تهيه غذا ميدان عطار

 

 1. براي پخت برنج، اولين مرحله خيساندن آن است. برنج را بعد از پاك كردن، با آب ولرم بدون اين كه مدام چنگ بزنيد، آنقدر بشوييد كه آب روي برنج شفاف شود.
 2. برنج را داخل كاسه يا لگن ريخته و روي آن آب گرم، نه آب داغ بريزيد؛ آب بايد تقريبا 4 بند انگشت يا سانت بالاتر از سطح برنج داخل كاسه يا لگن باشد.
 3. به آب برنج نمك اضافه كنيد. اگر مي خواهيد آن را آبكش كنيد، لازم نيست نگران مقدار نمك باشيد، چرا كه بعد از آبكشي مي توانيد با ريختن آب، نمك اضافي آن را بگيريد ولي اگر مي خواهيد برنج را به صورت كته بپزيد، نمك آن را به اندازه بريزيد يعني آب برنج نه شور باشد و نه بي نمك. براي خيس خوردن برنج حداقل 3 تا 4 ساعت زمان لازم است.
 4. بعد از اين مدت براي پخت برنج آبكشي، قابلمه موردنظر را انتخاب كرده و دوسوم آن را آب بريزيد. در قابلمه را بگذاريد و آن را روي شعله زياد اجاق بگذاريد تا آب به جوش آيد. زماني كه آب به جوش آمد آب برنج را خالي كرده و در قابلمه حاوي آب در حال جوش بريزيد و صبر كنيد تا داخل آب جوش بپزد.
 5. براي آنكه از زمان آبكش كردن برنج مطمئن شويد، يك دانه برنج در حال جوش را برداريد و بين دو انگشتتان له كنيد يا داخل دهانتان بگذاريد. برنج بايد كمي ميان انگشتانتان له شود و خشك نباشد اما مغز آن مقدار كمي سفت باشد. يكي ديگر از نشانه هاي آبكش كردن برنج اين است كه در اين مرحله مقداري از دانه هاي برنج در حال جوش، روي آب قرار مي گيرند. فقط مراقب باشيد برنج را به امان خدا ول نكنيد چون ممكن است به راحتي وا برود.
 6. وقتي از پخت برنج مطمئن شديد، آن را داخل آبكش ريخته و روي آن آب ولرم بريزيد تا هم نمك اضافه برنج گرفته شود و هم كمي از حرارت بيفتد.
 7. براي دم كردن برنج ابتدا قابلمه مناسبي آماده كرده و داخل آن مقداري روغن بريزيد، به اندازه اي كه كف قابلمه چرب شود. قابلمه را روي شعله اجاق گاز بگذاريد تا داغ شود. سپس آن را از روي اجاق برداريد و كف قابلمه را با نان، حلقه هاي سيب زميني يا هر ماده ديگر مورد نظر براي ته ديگ بپوشانيد.
 8. بعد از اينكه ته ديگ را با سيب زميني، نان يا هر چيز ديگري پوشش داديد، برنج داخل آبكش را با كفگير بزرگ داخل قابلمه بريزيد به طوري كه برنج به صورت كوه داخل قابلمه قرار گيرد و به ديواره هاي قابلمه نچسبد.
 9. بعد از اينكه كل برنج را در قابلمه ريختيد، در كاسه ديگري مخلوط روغن و آب را روي اجاق داغ كرده و روي برنج بريزيد، سپس در قابلمه را ببنديد؛ در اين مرحله شعله اجاق بايد زياد باشد. البته قبل از اينكه در قابلمه را بگذاريد با دسته كفگير داخل برنج چند سوراخ ايجاد كنيد.
 10. بعد از قرار دادن دم كني، وقتي صداي جزجز به گوشتان خورد و از قابلمه كمي بخار بيرون زد، دم كني را بگذاريد و شعله را كم كرده و بگذاريد برنج دم بكشد. معمولا براي دم كشيدن پلوي ساده همراه با ته ديگ نان يا سيب زميني يك ساعت و نيم زمان لازم است.
فوريت هاي پخت برنج در كترينگ كيبو

اگر برنجتان شور شد

 

 • اگر هنگام پخت كته و موقع جوشيدن برنج در آب، متوجه شديد كه برنج خيلي شور شده است، داخل آب برنج چند تكه سيب زميني پوست كنده بريزيد. سيب زميني، شوري غذا را به خود جذب مي كند.
 • اگر قبل از آبكش كردن برنج متوجه شوري آن شديد، موقع آبكش كردن، مقدار آب بيشتري روي برنج آبكش شده بريزيد.
 • اگر ديگر كار از كار گذشته بود و كاري براي جبران شوري برنج نمي توانستيد انجام دهيد خورش را كم نمك بپزيد.

اگر برنج تان ته گرفت

 

كترينگ شركتي

 

 

 • به سرعت چند تكه نان روي برنج بگذاريد. نان بوي سوختگي را به خودش مي گيرد.
 • با پياز هم مي شود بوي سوختگي برنج را گرفت. چند حلقه پياز را داخل برنج فرو كنيد.اگر برنج شما بي نمك يا كم نمك شد
 • روي غذا با نمكدان نمك بپاشيد.
 • مقداري نمك را در آب جوش حل كرده و روي برنج بريزيد.
 • • خورش را خوش نمك تر بپزيد.

كترينگ بلوار ميرداماد وقتي ميخواهد برنج خوب قد بكشد از روش هاي زير استفاده ميكند:

 

 

 • موقعي كه در اوج جوشيدن است، يك استكان آب سرد داخل برنج بريزيد.
 • قابلمه را بزرگ انتخاب كنيد تا برنج جاي كافي براي قد كشيدن داشته باشد.
 • هنگام جوشاندن برنج، دو قاشق روغن مايع داخل آب قابلمه بريزيد تا هم خوب قد بكشد هم به اصطلاح خوش پخت شود.
 • موقع آبكش كردن برنج، روي برنج آب سرد نريزيد زيرا به برنج شوك وارد كرده و جلوي ادامه قد كشيدن آن را مي گيرد.

اگر مي خواهيد برنج پس از پخت سفيد شود

 

 

 • به آب برنج، هنگام جوشيدن يك قاشق آبليمو يا آب نارنج و يا دو قاشق ماست يا دوغ اضافه كنيد. مزيت ديگر اين كار اين است كه دانه هاي برنج به هم نمي چسبند.


نكات لازم براي آبكش و دم كردن

 

 • كيترينگ ما موقع آبكش كردن برنج كاسه اي را به صورت برگردان داخل كاسه ظرفشويي قرار داده و آبكش را روي كاسه قرار دهيد، زيرا اگر كاسه به صورت معمول زير آبكش قرار گيرد، داخل كاسه زير آبكش، پر از آب حاصل از آبكشي برنج شده و برنج داخل آب خراب مي شود.
 • هنگام دم گذاشتن، سوراخ هايي را با دسته كفگير در ميان توده برنج ايجاد كنيد، اين سوراخ ها باعث مي شود بخار از كف قابلمه به راحتي به سطح آمده و برنج زودتر دم بكشد.

اگر مي خواهيد برنج زعفراني شود


براي آماده كردن پلوي زعفراني مقداري پودر زعفران را در مقداري آب جوش داخل يك استكان كوچك حل كرده و استكان را موقع دم كردن روي برنج قرار دهيد و در قابلمه را بگذاريد تا زعفران هم همراه برنج دم كشيده و رنگ آن پررنگ تر شود.

 


نكته

 

 

 1. عاملي كه موجب تفاوت در نتيجه كار ميشود اول ميزان جوشاندن برنج و دوم ميزان آبي است كه به صورت آب و روغن و يا تنهايي به برنج اضافه ميشود . اين آب به هنگام دم افتادن برنج ،تبخير شده و به علت عدم خروج در فضاي بسته قابلمه جذب برنج شده و هر چه مقدارش بيشتر باشد برنج را نرم و نرم تر و يا له ميكند .
 2. پس نتيجه ميگيريم كه مقدار آبي كه به برنج اضافه ميكنيم نبايستي زياد باشد مثلا براي ۵ پيمانه پلوپز برنج ايراني ۳ الي ۴ قاشق آب ( با عرق هل يا دارچين ) كافيست و براي همين مقدار از برنج خارجي اگر كمي بيشتر هم شد مانعي ندارد . حتي اين مقدار را ميتوان هنگامي كه برنج نرمتر و يا زنده تر در آبكش ريخته شده را تغيير داد مثلا اگر احيانا فراموش كرده ايد و ديرتر برنج را آبكش كرده مقدار اين آب را كمتر كنيد .

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۵۲:۴۱ ] [ احمد خليلي ] [ نظرات (0) ]

طعم اصيل غذا در كترينگ ميرداماد

وقتي حرف از غذاي ايراني مي شود كمتر كسي است كه بگويد از اين غذاها خوشش نيامده است. اكثر گردشگراني كه به ايران مي آيند عاشق غذاهاي ايراني مانند كباب و قرمه سبزي مي شوند. اما ايراني هايي كه قبل تر ها معمولا كمتر چنين حسي به غذاهاي خارجي داشتند چرا امروزه به سمت غذاهاي خارجي مانند پيتزا و لازنيا و غذاهاي چيني و كشيده مي شوند؟ به نظر شما علت اين امر چيست؟ براي اينكه در مورد غذاهاي ايراني بيشتر بدانيم، با

 

 

تهيه غذا گاندي و اين مقاله همراه باشيد.

 


شايد يكي از اصلي ترين دلايل جوان ها براي روي آوردن به غذاهاي خارجي و به خصوص فست فود ها كه ضرر فراواني براي آن ها دارد؛ تكراري بودن برنامه غذايي در خانه ها باشد. جوان ها سعي مي كنند در ماه چند باري به كترينگ ها، رستوران ها و فست فود ها سر بزنند و از روي منو غذاهاي خارجي را انتخاب كنند و يا از روي دستور العمل كتاب آشپزي اين غذا ها را خود در خانه بپزند. اگر چه بعضي از اين غذا ها واقعا خوشمزه است و همه را تحريك مي كند گاهي به سراغشان بروند.

 

 

غذا هايي مثل بيف استراگانوف روسي، غذاهاي تند هندي و غذاهاي لذيذ چيني از اين جمله هستند. اما همه اين ها باعث مي شود كه علاوه بر اينكه هزينه زيادي برايشان صرف مي كنيم به ميزان قوت و سلامت اين غذا نيز مطمئن نباشيم و علاوه بر اين ادويه هاي استفاده شده با اين غذا ها با طبع ما ايراني ها سازگار نباشد و به معده هايمان آسيب بزند. اين غذا ها اگر چه جذاب هستند اما مضرات زيادي دارند كه در زير به برخي از آن ها اشاره خواهيم كرد.

 

 • قيمت بالا

يكي از مشكلات اين نوع غذا ها گران بودن آن ها است، اين گران بودن گاهي به خاطر مواد اوليه ي لازم براي تهيه اين غذاها است كه بايد ازكشور مادر تهيه شود و گاهي هم به اين خاطر است كه معمولا رستوران هايي كه نامو برند غير ايراني دارند؛ حق سرويس بيشتري از مشتري دريافت مي كنند. چيدمان، اسم رستوران، احترام به مشتري و همگي باعث بالا رفتن اين حق سرويس مي شود.

 

 

 • استفاده از مواد بي كيفيت در غذا

يكي ديگر از مشكلات غذاهاي فرنگي اين است كه در ايران با مواد غذايي بي كيفيت تهيه مي شوند مثلا غذاهاي ايتاليايي مانند پيتزا و لازانيا و ديگر غذاهايي كه درآن ها از سوسيس و كالباس و يا انواع پنير استفاده مي شود، شما نمي توانيد اطمينان حاصل كنيد كه ايا اين سوسيس و كالباس و پنير مرغوب هستند يا مطابق با همه شايعات در اين زمينه درست شده اند.

 

در هر حال چيزي كه مشخص است غذاي ايراني هم مانند بسياري از رسم و رسومات ديگر كم كم در ميان جوانان كمرنگ شده است و امروزه در ميان جوانان بيشتر مي توانيد كساني را پيدا كنيد كه عاشق فست فود هستند تا غذاهاي اصيل ايراني، شايد كمي تغيير در برنامه غذايي، درست كردن غذاهاي خوش آب و رنگ ايراني و استفاده از قوه خلاقيت در زمينه آشپزي فرزندان شما را به غذاهاي خانگي باز گرداند. غذاهاي ايراني بسيار متنوع است و شما اگر سعي كنيد از غذاهاي تمامي قوم ها و شهر هاي ايران آگاه شويد ديگر غذاي تكراري نخواهيد پخت.

 

ويژگي هاي آشپزي ايراني

 

آشپزي ايراني، همانند فرش ايراني، اساسا هنري است توده اي، كه در خانه هاي مردم ساده يا حتي فقير به دست زنان و دختران شهر و روستاهاي اين سرزمين پرورانده شده است. هر چند نمونه هاي فرد اعلاي آن (باز مانند فرش) از خانه هاي اشراف و اعيان سر در آورد، و هر چند آشپزي حرفه اي كمابيش در انحصار مردان باشد. تفاوت عمده آشپزي حرفه اي در آشپزخانه صنعتي و آشپزي خانگي در حجم غذاست، نه در شيوه پخت و پز؛ آشپز حرفه اي همان آشپزي زنان خانه دار در مقياس بزرگ تر و با تجهيزات بيشتر تقليد مي كند و مي كوشد به پاي آن برسد.

 

 

 

از ميان عوامل بيشماري كه در تكوين و تكامل اين هنر موثر بوده اند، از سه عامل عمده مي توان نام برد : فرآوده هاي بومي، نوع سوخت، و نحوه زندگي مردم به طور كلي.فرآورده هاي سرزمين ايران متنوع و ممتاز است. از اين جهت كه در اين سرزمين همه جور اقليمي گرمسير، سردسير، بياباني، دريايي، دشتي، كوهستاني پيدا مي شود، ثانيا ايران بخشي از نوار حاصل خيزي كه از دامنه هاي هيماليا تا سواحل اروپايي درياي سياه كشيده شده است و سرزمين هاي كشمير، افغانستان و پاكستان و آسياي صغير تا يونان و پاره اي از اروپاي شرقي را در بر مي گيرد. ميوه و سبزي و تره باري كه در اين نوار از خاك ايران بدست مي آيد از لحاظ عطر و طعم در جهان بي مانند است. گوشت، شير و كره و روغن اين منطقه هم به همان دلايل بر نظاير خود در ساير جاها امتياز دارد.

 

دم كشيدن و جا افتادن غذا

آشپزي ايراني را از ساير شيوه هاي آشپزي ممتاز مي كند. ملل ديگر، به هر دليل و موجبي كه باشد، بيشتر غذاهاي خود را به سرعت آماده مي كنند، و در بعضي موارد مثلا آشپزي چيني، بسياري از مواد را فقط مختصري تفت مي دهند، يا به اصطلاح مي ترسانند، و بصورت نيم پز مي خورند. در اروپا هم اين رسومات چيني تا حدي رايج شده است. از آن جا كه ذائقه ما ايراني ها به غذاي دم كشيده و جا افتاده عادت دارد، بسياري از ما براي قبول اين نوع غذاها آمادگي ندايم؛ ولي البته اين امر چيزي جز عادت نيست و لذت بردن از هر نوع آشپزي را با اندكي كنج كاوي و تحمل مي توان آموخت.

 

نكته اي كه كترينگ ونك با يك نگاه كلي به آشپزي ايراني انداخنه است ، روشن مي شود، كه هر كدام از غذاهاي اصلي ايراني الگويي است كه بواسطه قرن ها تجربه بدست آمده است و مي توان آن را با مواد گوناگون پر كرد. براي ديدن اين حقيقت كافي است به انواع پلو و خورش و آبگوشت و اشكنه و كوكوي ايراني نگاهي بيندازيم : در همه اين موارد مي توان گفت كه امكان تنوع بي پايان است، در حالي كه هويت غذا (چه آبگوشت باشد چه خورش) سر جاي خود باقي مي ماند. بنابر اين خورش، آبگوشت يا اشكنه ي ايراني يك خوراك معين نيست، بلكه يك الگويي است براي درست كردن غذاهاي بيشماري كه مي تواند با هر فصل از سال يا هر منطقه اي از كشور، يا با ذوق و توانايي هر پزنده و خورنده اي جور در بيايد. اين كيفيتي است كه آشپزي ايراني را بطور كلي از آشپزي ساير ملل ممتاز مي كند.

 

مفهوم واژه كترينگ چيست؟


كترينگ چيست ؟ امروزه واژه كترينگ (catering) واژه چنان نا آشنايي براي ما نيست. تاريخچه كيترينگ به آغاز استفاده از هواپيماهاي مسافربري بر ميگردد. در كيترينگ هواپيمايي، مسافران با توجه به مسافت پرواز، كلاس پرواز و موارد ديگر مورد پذيرايي توسط مهمانداران هواپيمايي قرار مي گيرند.
خود كلمه كيترينگ در زبان انگليسي (Catering) به طور كلي معرف صنعت آماده سازي و تهيه و طبخ نوشيدني و غذا در محلي مشخص و سرو غذا در محلي ديگر جهت پذيرايي مي باشد، به عنوان مثال ميتوان از كيترينگ هواپيمايي، كيترينگ قطار، كيترينگبيمارستاني، كترينگ هتل ها و كترينگ كشتيراني نام برد.
تلاش هاي مقدماتي در صنعت catering كيترينگ از دهه ۱۹۲۰ آغاز شده است كه موضوع آن خوراكي هاي درون پروازي است، اما نخستين آشپزخانه اي كه براي تهيه خوراكي هاي درون پروازي بوجود آمده است، در سال ۱۹۳۶ توسط خطوط هوايي امريكا ايجاد شده و محتويات آن بطور معمول شامل گوشت (اكثرا گوشت مرغ يا گوشت قرمز گاو و گوساله )، يك نوع سالاد يا سبزي، كمي نان و يك دسر شيريني و شكلات بود.

 

 

در برخي از كيترينگ هاي هواپيمايي مسئول تامين خوراكي ها معمولا يك غذاي جانشين از قبيل غذاي طبخ شده يا غذاي ويژه دين كليمي ها، مسلمانان و گياهخواران نيز تهيه مي كنند. البته اين غذاها بايد از قبل وبرخي اوقات هنگام خريد بليط سفارش داده شوند.
كيترينگ به عنوان يك صنعت غذايي از حدود سال ۱۸۲۰ ميلادي در امريكا، توسط امريكايي هاي افريقايي تبار رشد و نمو كرد و به عنوان صنعت سودآور غذايي توسعه پيدا كرد، پس از آن در حدود سالهاي ۱۹۳۰ ميلادي موسسات دولتي در اتحاد جماهير شوروي با منوهاي ساده شروع به توسعه موسسات دولتي پذيرايي به عنوان بخشي از سياست هاي اشتراك منابع خود كردند، به تدريج با توسعه صنعت غذا، از حدود سال ۱۹۶۰ ميلادي غذاخوردن در كيترينگ هاي دولتي و پذيرايي فراگيرتر شد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۲:۴۷ ] [ احمد خليلي ] [ نظرات (0) ]

طرز تهيه آلبالو پلو با مرغ

آلبالوپلو يكي از انواع پلوها در آشپزي ايراني است. اين غذا بيشتر در مجالس مهماني و جشن تهيه مي‌شود ولي درست كردن آن از اغلب غذاهاي مجلسي ساده‌تر است.

آلبالو پلو به روش‌هاي مختلفي سرو مي‌شود: آلبالو پلو با مرغ، آلبالو پلو با گوشت قلقلي و يا آلبالو پلو ساده كه هر يك به‌ نوبه‌ خود خوشمزه و دلچسب است و انتخاب نوع آن به سليقه خود شما بستگي دارد.

اگر بخواهيد كنار غذايي كم كالري ميل كنيد، بهتر است به اندازه يك پيش‌دستي سبزي خوردن و يك ليوان دوغ بخوريد تا به اين ترتيب هم از گروه سبزي‌ها در وعده غذايي‌تان باشد و هم از گروه لبنيات.

مواد لازم براي آلبالو پلو

ميزان مواد مواد مورد نياز
4 ليوان برنج
500 گرم آلبالو
250 گرم شكر
1 عدد مرغ
1 عدد پياز
 به مقدار لازم روغن و زعفران

آلبالو پلو در مهماني ها و مجالس فصل تابستان چشم نوازتر از هر غذاي ديگري است. در اين فصل ميتوان براي تهيه آلبالو پلو خوشمزه و خوش آب و رنگ از آلبالو فريز شده استفاده كنيد . اما در فصل تابستان  ميتوانيد آلبالو تازه استفاده كنيد.

آلبالو پلو

آلبالو قرمز در كنار پلو زعفراني و ساق مرغ مغز پخت شده واقعاً با هيچ چيز ديگري قابل مقايسه نيست. البته ميتوان آلبالو پلو با گوشت چرخكرده هم تهيه كرد كه بعدا دستور پخت آلبالو پلو با گوشت چرخ كرده را در سايت كترينگ كيبو ميزاريم. در ضمن اين كه آلبالو پلو شيرين يا ترش باشد بستگي به سليقه شما دارد. در ادامه طرز تهيه آلبالو پلو ملس مجلسي را ميبينيد كه به صورت مرحله به مرحله توضيح داده شده است.

طرز پخت آلبالو پلو با مرغ

 • مرحله اول:

برنج را قبل از پخت به مدت 30 دقيقه در مقداري اب و نمك خيس دهيد ،سپس با چند ليوان اب و مقداري نمك داخل قابلمه بريزيد و روي حرارت قرار دهيد تا بجوشد؛بعد با اب ولرم آبكشي كنيد. شما ميتونيد با مراجعه به قسمت مقالات سايت كيبو نكات پخت برنج را مطالعه كنيد ( زماني برنج را ابكشي كنيد كه  وقتي دانه برنج را ميان دو انگشت ميفشاريد اطراف برنج نرم و مغز ان كمي خام باشد ).

 • مرحله دوم:

هسته آلبالوها را بگيريد و البالوها را داخل قابلمه بريزيد و روي حرارت متوسط قرار دهيد. شكر را روي آلبالوها بريزيد و اجازه دهيد 10 دقيقه باهم بجوشند. سپس از روي حرارت برداريد تا رنگ البالوها تيره نشود ، آلبالوهاي پخته را از صافي رد كنيد سپس شربت آن را مجدد روي حرارت بگذاريد  تا بجوشد و كمي غليظ شود.

 • مرحله سوم:

مرغ ها را با مقداري آب ، چند قاشق روغن ، پياز ، نمك و فلفل داخل قابلمه  بريزيد و روي حرارت قرار دهيد تا بپزد و اب مرغ تمام شود.

 • مرحله چهارم:

ته ديگ مقداري روغن بريزيد و مقداري نان لواش ته قابلمه بچينيد. برنج ابكش شده و آلبالوهاي پخته را لايه لايه روي هم بريزيد ، حرارت را زياد كنيد تا برنج  شروع به بخار كردن كند. سپس دم كني را بگذاريد و حرارت را كم كنيد و اجازه دهيد برنج دم بكشد. در اواسط پخت برنج1 ليوان اب آلبالو را روي برنج بدهيد.

 • مرحله پنجم:

براي سرو آلبالو پلو را در ظرف بكشيد و روي آن را با مرغ و آلبالويي كه براي تزئين كنارگذاشته بوديد و برنج زعفراني تزئين كنيد.

آلبالو پلو با مرغ

فوت و فن هاي پخت آلبالو پلو با مرغ

 1. يك كاسه كوچك از آلبالو ها را كناري بگذاريد تا در زمان سرو غذا روي برنج را با ان تزئين كنيد ، براي برنج زعفراني  مقداري برنج سفيد را با كمي زعفران دم شده و مقداري كره مخلوط كنيد.
 2. مقدار شكر ذكرشده‌ در اينجا اختياري است. اگر غذاي شيرين دوست داريد، مقدار آن را بيشتر و در صورتي كه دوست نداريد شكر را از دستور حذف كنيد.
 3. بسياري معتقدند آلبالو را بايد قبل از مصرف در كمي آب جوشاند اما سرآشپز تهيه غذا بلوار ميرداماد براي تهيه غذا مجالس به شما توصيه ميكند كه آلبالوها را بعد از هسته‌گيري فقط در كمي روغن تفت دهيد و هنگام مصرف در آن 3 قاشق غذاخوري شربت مرباي آلبالو بريزيد.
 4. علاوه بر آلبالو بايد كمي هم شربت آلبالو به غذا اضافه كنيد تا برنج كمي ارغواني رنگ شود البته بايد مربايي را برگزينيد كه رنگ طبيعي آلبالو را داشته و شفاف باشد و از مصرف مرباهاي قند سوخته كه رنگي قهوه‌اي يا سياه دارند، خودداري كنيد زيرا در صورت استفاده از آن‌ها، غذا رنگ مناسبي پيدا نخواهد كرد و ظاهرش خوب نخواهد بود.
 5.  خيلي‌ها مي‌گويند آلبالو را بايد حتماً در ظرف لعابي پخت تا رنگ خود را حفظ كند در حالي كه سر آشپز كترينگ جردن  به شما اطمينان مي‌دهد كه از هر ظرفي مي‌توان براي طبخ اين ميوه استفاده كرد؛ اين ظرف مي‌تواند مسي باشد يا تفلون.
 6. ادويه مناسب اين غذا زعفران است بنابراين براي هر چه خوش عطرتر كردن آن، زعفران را از ياد نبريد.
 7. اين غذا به دليل شربت آلبالويي كه دارد، ممكن است زود بسوزد بنابراين هرگز نبايد آن را روي شعله زياد قرار داد و بايد حتماً قابلمه را روي شعله پخش‌كن گذاشت.
 8.  ته‌ديگ مناسب اين غذا نان است و البته نان تافتون. زيرا شربت آلبالو به خورد اين نان مي‌رود. نان تافتون ته‌ديگ نسبتاً كلفتي ايجاد مي‌كند كه تردي آن براي هر مصرف‌كننده‌اي تجربه‌اي لذت‌بخش است.
 9. نوشيدني مناسب همراه اين غذا شربت بهارنارنج يا عرق نعناع است و بهتر است فقط يك كاسه ماست معمولي با نعناع بگذاريد و همراه آلبالوپلو ميل و از مصرف ماست موسير يا ماست ترش خودداري كنيد. اين غذا به اندازه كافي كامل و رنگين است و ضرورتي ندارد كنار آن را بيش از اندازه شلوغ كرد.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۸ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۴۱:۵۲ ] [ احمد خليلي ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 18
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

تخفیف لند